دلبستگی

                  به جای کودک وابسته، کودک دلبسته داشته باشید

 

دلبستگی یک پیوند عاطفی میان انسان‌ها است. پیوند دلبستگی میان نوزاد و والدین، به ویژه مادر، در 6 ماه اول زندگی  شکل می‌گیرد و این پیوند زیربنا و اساس تحول روانی و به ویژه تحول عاطفی، هیجانی و اجتماعی نوزاد است. رفتار والدین و شیوه پاسخدهی آن‌ها به این نیازهای نوزاد، سبک دلبستگی وی را شکل می‌دهد. دلبستگی ایمن به والدین یکی از مهم‌ترین عوامل تحول هیجانات مثبت، مهارت‌های اجتماعی مناسب، احساس امنیت و اعتماد، توانمندی و حتی رشد شناختی و جسمانی کودک است و عامل محافظت‌کننده وی در برابر فشارها و تنیدگی‌های زندگی، ‌مشکلات رفتاری و اختلال‌های روانشناختی محسوب می‌شود.

 

 

فرزندپروری مبتنی بر دلسبتگی ايمن چيست؟

فرزندپروری مبتنی بر دلبستگی ايمن (که فرزندپروری طبيعی يا فرزندپروری غريزی نيز خوانده می‌شود) رويکردی است که به صورت گسترده هزاران سال است صورت می‌پذيرد و دوباره به تازگی علاقه تازه ای نسبت به اين رويکرد فرزندپروری در جوامع مدرن ايجاد شده است. فرزندپروری بر اساس دلبستگی ايمن بر اساس اصول مبتنی بر نيازهای هيجانی و فيزيکی کودک و پاسخهای مناسب به اين نيازها شکل گرفته است. تمرکز اصلی اين رويکرد بر رابطه کودک با والدين است.

يک رابطه مطمئن و قوی بين شما و کودکتان می‌تواند از طريق نحوه پاسخدهی به گريه نوزاد، شيردهی در فاصله‌های زمانی، بغل کردن، استفاده از روش‌های مناسب جهت کمک به خواب نوزاد و به حداقل رساندن زمان جدايي بين شما و نوزاد دلبندتان در طول سال‌های اوليه زندگی، بوجود آيد.

 فرزندپروری بر اساس دلبستگی ايمن از يک سری قوانين سفت و مشخص درست نشده است و برای اجرا آن نيز نيازی به رعايت همه موارد ذکر شده نيست. در واقع همه اين موارد وسيله‌ای در جهت بهبود رابطه نزديک و همدلانه با کودک خود جهت درک بيشتر نيازها و احساسات او می‌باشد. نبايد به کودکان به چشم موجوداتی که بايد آنان را کنترل کرد، نگريست. فرزندپروری بر اساس دلبستگی ايمن تنها دوره نوزادی را در بر نمی‌گيرد بلکه چشم‌ اندازی به کل زندگی دارد و به پدر و مادر در جهت رشد و پرورش کودک خود کمک می‌کند.

فوايد فرزندپروری بر اساس دلبستگی ايمن چيست؟

  1. ايجاد يک رابطه قوی و با اعتماد با کودک خود.
  2. افزايش حس لذت و شادی در تجربه پدر و مادر بودن
  3. کمک به کودک خود در داشتن اعتماد به نفس درونی و ايجاد رابطه مناسب با ديگران
  4. گسترس حساسيت کودک نسبت به خود و ديگران. کودکان همدلی و مراقبت را از والدين خود می‌آموزند.
  5. بهبود رشد فيزيکی و هوشی کودکتان. نشان داده شده است بسياری از جنبه‌های فرزندپروری بر اساس دلبستگی ايمن، از جمله تغذيه با شير مادر، تماس فيزيکی نزديک با نوزاد و شيوه خواب صحيح در رشد هوشی و فيزيکی کودک مؤثر هستند.
  6. قانون‌گذاری را راحت‌تر می‌کند. کودکانی که رابطه قوی‌تری با والدين خود دارند راحت‌تر و سريع‌تر منضبط می‌شوند زيرا به آنچه والدين خود می‌گويند اعتماد دارند و دوست دارند رضايت والدين را جلب کنند.

برخی از جنبه‌های فرزندپروری بر اساس دلبستگی ايمن که به ارتباط والدين با نوزاد خود کمک می‌کنند

(توضیحات فقط برای اعضا قابل مشاهده است) .


ثبت ادامه مطلب...

ورود و خروج

سخن بزرگان

فرزند شایسته و خوب گلی از گل های بهشت است. (رسول اکرم (ص))

نظر سنجی

نظر شما درباره سایت

آمار

بازدیدکنندگان
12
مطالب
21
وب لینک ها
1
نمایش تعداد مطالب
207420

اعضای آنلاین

ما 12 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم