تفاوتهای خلقی در کودکان

هر پدر ومادری می داند که در میان کودکان تفاوتهای آشکاری و جود دارد که از همان روزهای نخستین زندگی دیده می شود. بعضی بسیار گریه می کنند، بعضی ساکت اند، بعضی طبق برنامه مشخصی می خوابند، بعضی دیگر بی موقع از خواب بیدار می شوند، بعضی مدام می جنبند و بعضی دیگر در جای خود مدتها آرام می مانند. البته می توان کاری کرد که کودکان تحریک پذیر تر و فعال تر شوند، ولی باید قبول کنیم که بعضی از کودکان به عادات خاص و واکنشهای خاصی گرایش دارند. این گرایشها که اساس سرشتی دارند خلق و خو نامیده می شود.

محققان با درجه بندی کودکان از لحاظ خصوصیات خلقی، آنان را به این صورت طبقه بندی می کنند: «بی دردسر»، «کژ خو» و «کودکان با واکنش کند». کودکان بی دردسر مجموعا شادابند، خواب و خوراکشان مرتب است و سازگاری بیشتری نشان می دهند و به سادگی ناراحت نمی شوند. کودکان کژ خو غالبا بد اخلاق هستند، از لحاظ خواب و خوراک نا مرتب هستند، از مردم و موقعیتهای جدید می ترسند و واکنشهایشان شدید است. کودکان با واکنش کند نسبتا غیر فعال و بد اخلاق هستند و در برابر چیزهای جدید واکنش منفی نشان می دهند یا از آن پرهیز می کنند ولی به تدریج در برابر تجارب جدید واکنش مثبت نشان می دهند. کودکان کژخو در هفت سالگی بیش از دو گروه دیگر مشکلات عاطفی نشان می دهند و این احتمالا به این دلیل است که والدین این گونه کودکان در برابر رفتار فرزندشان برخورد تندی داشته اند و بدین ترتیب به تحریک پذیری کودک که در اصل یکی از مشخصه های اوست، دامن زده اند.

میزان فعال بودن

کودکانی که پرجنب و جوش و بی قرار هستند وقتی بزرگتر شدند و به مدرسه رفتند لزوما بچه های شیطان و جنجال بر انگیزی نخواهند بود. هرچند نوزادانی که خیلی فعالند در سال اول زندگیشان از سایر کودکان پرجنب و جوش تر خواهند بود ولی کمتر احتمال دارد که این خصوصیت را در دوران بعدی کودکی حفظ کنند.

تحریک پذیری

تفاوت بین کودکان از لحاظ خصوصیاتی مثل گریه کردن، بد خلقی و تحریک پذیری عمومی در شش ماه اول زندگی، تفاوتهای پایداری نیست. ولی تحریک پذیری شدید در کودکان بالای 7 ماه معمولا تا یک یا دو سال اول زندگی ثابت می ماند. البته شواهد نشان می دهد بچه هایی که به شدت تحریک پذیرند در دو سالگی کمتر احتمال دارد اجتماعی باشند، زیرا چنین بچه هایی کمتر از بچه های دیگر لبخند می زنند و واکنشهای اجتماعی نشان می دهند.

تازه‌ها

بازی 3: توپ در سبد

وسایل مورد نیاز:

1-    چند عدد توپ  

2-    یک جعبه یا سبد

روش انجام کار:

1- از کودک بخواهید تا در فاصله ای تقریبا نزدیک به سبد یا جعبه بایستد. با توپ بازی شروع کنید. کودک کوشش خواهد کرد تا توپ را در سبد بیندازد. هر چه کودک آشنایی بیشتری در انداختن توپ به داخل سبد یا جعبه به دست آورد، فاصله او را از جعبه افزایش دهید.

2- توپ هایی به اندازه های مختلف تهیه کنید. توپ ها را علامت بزنید و در باره آنها صحبت کنید. به کودک بگویید: « کوچکترین توپ را به داخل سبد بینداز»، «بزرگترین توپ را در سبد بینداز» و ...

3- هر گاه تعداد کودکان بیشتر بود، به هرکودک اجازه دهید تا سه پرتاب انجام دهد.

 

 

بازی 4: ورزش کردن به همراه شعر خواندن

روش انجام کار:

یک شعر جالب انتخاب کنید، آنرا با صدای بلند بخوانید. هر شعری برای خود حرکت، آهنگ، ریتم و احساس دارد. در هر حال با کودک خود هنگام خواندن اشعار حرکات جالبی به تناسب شعر انجام دهید.

تازه‌ها

بازیهای خلاق

انجام بازی ، تجربیات مثبت و احساسات موفقیت آمیز را برای کودک فراهم می آورد. بازیهای خلاق فرصتی به کودک می دهند تا از قوه خلاقیت و تخیل خود در حل مسایل استفاده کند و آن را رشد دهد و تقویت کند.

تصمیم داریم تا از این به بعد در قسمت بازیهای خلاق هر هفته چند بازی خلاقانه جدید برای کودکان 2 سال به بالا به مطالب سایت اضافه کنیم تا شما بتوانید از آن استفاده کنید و با کودکان دلبندتان از انجام آنها لذت ببرید.

مطالب این قسمت برگرفته از کتاب بازی های خلاق، نوشته شیلا الیسون و جودیت گری و ترجمه لیلا انگجی است.

بازی 1: سگ پشمالو

وسایل مورد نیاز:

1-    نخ قالی یا کاموا در رنگ های مختلف

2-    کاغذ

3-    چسب

4-    عکس یا تصاویر مختلفی از سگ یا هر حیوان پشمالوی دیگر

5-    مقوا

6-     شانه خالی تخم مرغ

روش انجام کار:

تصویری صحیح و کامل از یک سگ را روی مقوا بکشید. این تصویر هر چه بزرگتر باشد، بهتر است. نخ یا کاموا ها را به قطعات 2 یا 3 سانتی متری ببرید. هر رنگ نخ را در داخلیک حفره شانه تخم مرغ قرار دهید. کودک با چسباندن اموا یا نخ ها روی تصویر سگ، آن راکامل می کند. بعد از پایان، برای سگ، دهان، چشم، گوش و دم بکشید. سپس برایش اسم بگذارید.

 

بازی 2: پیاده روی همراه با گرد آوری اشیاء

وسایل مورد نیاز:

1-    چسب

2-    مقوای ضخیم

روش انجام کار:

با کودک خود به گردش بروید. چسب و مقوا هم هم بردارید. هر چیزی را که کودک پیدا کرد روی مقوا بچسبانید. اجازه دهید کودک تصمیم بگیرد که چه چیزی را بچسباند. او باید بفهمد که چه چیزهایی می چسبد و چه چیزهایی نمی چسبد.

 

تازه‌ها

بارداری تجربه ای شگفت انگیز

بارداری تجربه ای سرشار از رشد، تغییر، غنی سازی و چالش است. این زمانی است که شما به عنوان زن و شوهر با ترسها و انتظارات  خود در مورد پدرو مادر شدن روبرو می شوید و روشهای والد گری خود را تعیین می کنید. این انتظارات  باعث تغییرات روانشناختی در شما می شود. مطالبی که در ادامه می آید به شما کمک می کند تغییرات روانشناختی نرمالی که در طی مراحل مختلف بارداری با آن مواجه می شوید را بشناسید. نگران نباشید، این تغییرات با توجه به تغییر بزرگی مثل بارداری طبیعی هستند.

در سه ماهه اول بارداری شما ممکن است تغییراتی که اتفاق می افتد نبینید اما آنها قابل توجه هستند. در طول این دوره برخی از مادران با احساس اضطرابی در مورد از دست دادن جنین(سقط جنین) مواجه هستند، این ترسها اگرچه اساس و پایه ای ندارند، اما کاملا طبیعی هستند. در سه ماهه اول، اوج هورمون پروژسترون را داریم که زنان را خواب آلوده می کند، در کنار این مثانه زنان باردار زودتر پر شده و از سمت دیگر حالت تهوع صبح گاهی نیز موجب مشکلاتی در خوابیدن زنان باردار می شود.

توصیه هایی برای سه ماهه اول:

 1. تا جایی که می توانید استراحت کرده و بخوابید.استراحت بیشتر به شما کمک می کند تا مشکلات دیگر را راحت تر تحمل کنید.
 2. سعی کنید بیشتر مایعات را در طول روز مصرف کرده و در ساعات شب کمتر مایعات بخورید تا نیازی به بیدار شدن مکرر در شب نباشد.
 3. سعی کنید که شکتان مدت زیادی خالی نماند تا حالت تهوع کمتری حس کنید. مدار کم ولی به طور مکرر غذا بخورید. سعی کنید خوراکی مناسبی کنار خود دشاته باشید تا اگر اول سبح حالت تهوع داشتید، نیازی به ترک رختخواب نداشته باشید.
 4. تا جاییکه می توانید روی سمت چپ خود بخوابید. بالش هایی را بین زانو یا زیر کمرتان بگذاریئ تا راحت تر بتوانید، بخوابید.
 5. چراغ خوابی بالای سرتان داشته باشید تا برای روشن کردن چراغ نیازی به بلند شدن از رختخواب نداشته باشید.
 6. سعی کنید هر شب در زمان معینی به رختخواب بروید تا چرخه خوابتان منظم شود.
 7. در طول روز چنانچه احساس خستگی می کنید حتما چرت کوتاهی بزنید.

در سه ماهه دوم بارداری هنگامی که استرس و اضطراب سه ماهه اول سپری شد، تغییرات عاطفی سه ماهه دوم شروع می شود. اگرچه احساسات در طول این دوره اغلب کمتر تنش زا هستند، اما می توانند به همان اندازه دردسر ساز باشند. عده ای از مادران متوجه افزایش وزنی میشوند که برای حمایت از نوزادشان است و این ممکن است عزت نفس آنان را کاهش دهد. در این دوران شما نیازهای بیشتری نسبت به مواقع دیگر خواهید داشت و ممکن است این نگرانی را پیدا کنید که آیا همسرتان در موقع لزوم در دسترس شما و یا حتی علاقمند و قادر به حمایت از شما خواهد بود؟ در این دوره خطر کمتری برای سقط وجود داشته و در ضمن حالت تهوع و خواب آلودگی کمتری دارند.ولی در این دوره نیز مشکلاتی برای خواب وجود دارد. تنفس شما آرام تر می شود که این امر گاهی موجب تپش قلب می گردد. همچنین گاهی کابوسهایی در این دوره دیده می شود.

توصیه های سه ماهه دوم:

 1. به منظور جلوگیری از تپش قلب، از خوردن غذاهای تند، پرچرب و سرخ کرده پرهیز کنید.
 2. سعی کنید موقع خواب، سر و گردنتان بالا قرار بگیرد تا اسید معده پایین بماند.
 3. سعی کنید غذاهایی با حجم کم، ولی با فواصل کمتر استفاده کنید.
 4. سعی کنید از این دوران لذت ببرید و تا جاییکه می توانید استراحت کنید.
 5. در زمان خواب، به پهلو بخوابید و زانوی خود را کمی جمع کنید. بالش هایی بین زانوها، زیر شکم و پشتتان قرار دهید. این کمک میک ند تا غشار کمتری به کمر شما وارد شود.
 6. به منظور پیشگیری از کابوس ها، قبل از خواب غذای زیادی نخورید و درباره ترس های خود با همسر یا درمانگرتان صحبت کنید.

سه ماهه سوم بارداری دوران پیش بینی است. مادران در انتظار تولد فرزندشان هستند و با تغییرات مشخص بارداری سازگار شده اند. مادرانی که اولین بارداری خود را تجربه می کنند، اغلب اضطراب و نگرانی آنان در مورد درد زایمان و به دنیا آمدن بچه افزایش می یابد. اغلب زمانی که سه ماهه سوم فرا میرسد احساسات دوگانه ی مربوط به بارداری حل میشود. در این دوران فرزند شما هویت پیدا می کند و شما شروع به برنامه ریزی برای نگهداری و انتخاب اسم برای او می کنید.در زایمانهای اول، مادران اضطراب زیادی در مورد اینکه آیا به موقع متوجه زمان زایمان می شوند، تجربه می کنند. در این زمان شما نیازمند توجه ویژه از طرف همسر، خانواده و دوستانتان هستید. این دوره سخت ترین زمان برای خوابیدن است. افزایش ادرار، افزایش وزن، آماده شدن برای تولد نوزاد، حرکات جنین، دردهای احتمالی و دشواری در حرکت و موارد دیگر باعث می شود که اکثر زنان باردار مدت زمان زیادی را بیدار بمانند.

توصیه هایی برای سه ماهه سوم:

 1. روی سمت چپ خود بخوابید. این حالت موجب جریان خون مناسب در جنین می شود.
 2. از بالشهای مخصوص بارداری استفاده نمایید.
 3. نوشدینهای گازدار و کربنات دار کمتری مصرف کنید زیرا موجب ورم پاهایتان می شود.
 4. اگر خرناس کشیده یا خر و پف زیادی می کنید، با پزشک خود مشورت کنید.
 5. اگر پاهایتان خیلی بی قرار است، به پزشک خود اطلاع دهید.
 6. اگر نمی توانید بخوابید، در رختخواب نمانید. بیدار شده و به کار دیگری مانند تماشای تلویزیون، خواندن کتاب، گوش دادن به موزیک و ... بپردازید.

نکاتی در مورد تغذیه مادران باردار

آیا زنان باردار به دوبرابر غذا نیاز دارند؟

هرچند اغلب اوقات گفته می شود که زن باردار باید به اندازه 2 نفر غذا بخورد، ولی این درست نیست. آنچه حقیقت دارد این است که در دوران بارداری، زنان نیاز به تغذیه مناسب برای دو نفر دارند. جنین در حال رشد غذایش را از مادر می گیرد بنابراین رژیم غذایی مادر بسیار مهم است. اگر مادر کمبود ویتامین و مواد مغذی داشته باشد، نوزاد نیز دچار کمبود مواد مغذی می شود. چنانچه زنی قبل از بارداری در افزایش یا کاهش وزنش دچار مشکل بوده، باید برنامه غذایی مناسبی را با کمک پزشک دریافت کند.

یک زن باردار به چه میزان انرژی در روز نیازمند است؟

 اگر یک زن عادی دروز 2100 کالری نیاز داشته باشد، زن باردار به 2500 کالری نیاز دارد. زنان شیرده به 3000 کالری در روز نیاز مندند.

چه ویتامینهایی در این دوران لازم است؟

مهمترین داروهای مکملی که باید در این دوره مصرف شود، عبارتند از فولیک اسید، آهن، زینک و کلسیم. البته همه اینها باید تحت نظر پزشک و به میزان مناسب مصرف شوند.

چگونه می توان از حالت تهوع جلوگیری کرد؟

حالت تهوع در این دوره ناشی از تغییرات هورمونی  و گاهی مصرف قرص های اهن است.

برای جلوگیری از استفراغ، مواد غذایی حاوی فیبر مانند میوه، سبزیجات، نان و... مصرف کنید. 2تا 3 لیتر آب در روز بنوشید.

ورزش منظم مانند 20 تا 30 دقیقه شنا، راه رفتن آرام  و ورزشهای هوازی نیز کمک کننده است.

 

تغییرات روانشناختی در پدران


پدر ها نیز در طول دوران بارداری دستخوش تغییرات روانی می شوند. بخصوص در سه ماهه سوم بارداری همسرانشان ممکن است برای انجام دادن یک کار خلاقانه مثل رنگ کردن اتاق نوزاد یا گهواره اش احساس نیاز کنند و این راهی است که با تولد قریب الوقوع نوزادشان درگیر می شوند.

مرد ها نیز همانند زنها در دوران بارداری کوله بار عاطفی مخصوص به خود دارند که انعکاسی از تخیلات کودکانه شان در مورد مکانیزم و اهمیت بارداری، تولد و والد گری است.اینکه مردان چه ادراکی از والدین خود داشته اند می تواند مستقیما بر احساسشان راجع به پدر شدن تاثیر بگذارد. برای برخی از مردان توانایی پدر بودن، می تواند منجر به افزایش اعتماد به نفس در مورد مردانگی شان شود و یا بالعکس، اگر سابقه فقدانهای قبلی و یا ناباروری داشته باشند، ممکن است پدر بودن را یک تجربه شکننده در زندگی ادراک کنند. در مجموع به نظر می رسد پدر شدن به نوعی دست کشیدن از تفکر پسرانه است.

تازه‌ها

مركز مشاوره و خدمات روان‌شناختي هما تحت نظر سازمان ملی جوانان استان تهران از سال 1381 كار خود را آغاز نموده است. اين مركز با برخورداري از همکاران مجرب و امکانات و تجهيزات مناسب، در فضايي مستعد براي اجراي کارگاه ها و کلاس هاي آموزشي و مداخلات عملي باليني در حوزه های درمانی فردی و خانواده (کودک، زوج) و نیز ارزیابی روانشناختی در جهت درک پويايي و خدمت رساني به افراد و سازمان ها تلاش مي کند. هدف این مرکز، تلاش در جهت ارتقاء سطح بهداشت روان در قالب آموزش، مشاوره و درمان با رويکردي التقاطي و فراگير و با بهره گيري از متخصصان و جوانب مختلف نظريه ها و رويکردهاي علمي جديد ميان رشته اي مي باشد.
خدمات مرکز مشاوره و خدمات رواشناختی هما بر پايه مکاتب عمده رشته هاي مختلف و مرتبط علمي به اشکال زير ارائه مي گردد:
1) درمان: رویکردهای مختلف درمانی از قبیل رویکرد شناختي- رفتاري، سیستمی، روان تحلیلی و واقعیت درمانی در درمان اختلالات رواني حوزه های فعاليت باليني اين مركز را تشكيل مي‌دهند. خدمات درمانی به شرح ذیل می باشند:

 • خانواده درماني: درمان همزمان اعضاي خانواده
 • زوج درماني: درمان همزمان زوج
 • گروه درماني: درمان همزمان چندين نفر
 • درمان انفرادی: درمان مراجع به صورت فردی
 • مشاوره پیش از ازدواج: راهنمایی و توصیه به افرادی که تصمیم به ازدواج گرفته اند با ارزیابی کامل و تشخیص نیمرخهای شخصیتی و نیازها و بررسی روند شباهت و تفاوت نیمرخ شخصیتی و الگوهای رفتاری زوجین
 • مشاوره: ارائه توصيه و راهنمائي براي حل مشکلات2) ارزيابي روان‌شناختي: بخشي از فعاليت اين مركز به ارزيابي مراجعين اختصاص دارد . ارزيابي‌هاي انجام شده در اين مركز با استفاده از مصاحبه تشخيصي و به كمك آزمون‌هايي كه در ايران بارها اجرا شده‌اند.

 • آزمونهاي روانشناختي در حوزه خدمات باليني بشرح ذيل اجرا مي گردد:
 • آزمونهاي هوشي، توانش و استعداد
 • آزمونهاي شخصيتي عيني و فرافکن
 • آزمونهاي شناختي و شخصيتي
 • آزمونهاي افسردگي، وسواس و اضطراب
 • و ديگر آزمونهاي جايگزين

3) آموزش‌هاي عمومي: مركز هما برنامه‌هايي جهت آموزش همگاني در حوزه‌هاي فرزندپروري، مهارت‌هاي زندگي و آموزش روابط زوجين دارد.
4) راه اندازی سایت اینترنتی: مرکز روان شناختی هما به منظور ارتباط مؤثرتر با مراجعین و همکاران خود اقدام به راه اندازی پایگاه اینترنتی خود نموده است، تا با گردآوری و در دسترس قرار دادن اطلاعات لازم، در ارتقای آگاهی های عمومی و تخصصی این حوزه گامی مثبت برداشته باشد. این سایت توسط همكاران مركز مديريت می شود.

آدرس: تهران، خیابان آفریقا، بالاتر از چهارراه جهان کودک، نبش کوچه صانعی، پلاک 72، برج امیر پرویز، طبقه 12، واحد 125
تلفن: 88661690

تازه‌ها

ورود و خروج

سخن بزرگان

فرزند شایسته و خوب گلی از گل های بهشت است. (رسول اکرم (ص))

نظر سنجی

نظر شما درباره سایت

آمار

بازدیدکنندگان
12
مطالب
21
وب لینک ها
1
نمایش تعداد مطالب
207413

اعضای آنلاین

ما 4 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم